Dragi učenci in starši!

V življenju vsakega posameznika odločitev za poklic in vpis v srednjo šolo predstavlja pomemben korak. Pri tem se porajajo mnoga vprašanja, dileme in neznanke. Zato je karierna orientacija pomembno področje, kjer se učenci in njihovi starši povezujejo z razredniki, učitelji, svetovalno delavko v šoli, v pomoč pa so tudi raznovrstne informacije in spletni pripomočki, ki jih ponujajo v Kariernih središčih Zavoda za zaposlovanje RS.

Pomembno je, da si pred odločitvijo učenci pridobite zares dovolj informacij.

Devetošolci, iščite informacije, ki so na voljo, dragocene so tudi izkušnje, ki jih imajo starejši. Pozanimajte se pri prijateljih, pogovarjajte se z vrstniki. Pogovarjajte se tudi s svojimi starši, ki so vam lahko v veliko pomoč pri izbiri. Preverite kakšne lastnosti, znanja, veščine so potrebne za določen poklic in kakšni so kriteriji in pogoji za vpis v določeno srednjo šolo ( zdravniško spričevalo, preizkus posebnih sposobnosti, nenazadnje tudi ocene). Pri končni odločitvi pa predvsem zaupajte sebi, bodite realni in upoštevajte svoja zanimanja, želje pa tudi zmožnosti. Potrudite se po svojih najboljših močeh in uspeh ne bo izostal.

Vse dobro na poti odločitve vam želimo!

Katarina Granda,
šolska svetovalna delavka